Kodeks karny – Konsekwencje jazdy po alkoholu

jazda po alkoholu
Standardowy

Okresy świąteczne i długie weekendy w Polsce sprzyjają zwiększeniu liczby pijanych kierowców, którzy nie zważając na dużą zawartość alkoholu we krwi wsiadają za kółko. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy że w tym momencie popełniają przestępstwo w ramach art. 178a kodeksu karnego, czyli „Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego”.

Przyczyny jazdy na podwójnym gazie

Przyczyn jazdy po alkoholu jest tyle co osób złapanych na tym procedurze. Jednak najczęściej kierowcy nie spożywali trunków wysoko procentów w dniu zatrzymania lecz dzień wcześniej, nie zdając sobie sprawę że duże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu oraz krwi potrafi się utrzymywać nawet dwadzieścia cztery godziny po wypiciu. Jak pokazują statystyki to właśnie osoby pijące alkohol dzień wcześniej powodują najwięcej wypadków, nie zdając sobie sprawy że ich reakcja i spostrzegawczość jest spowolniona. Niestety na Polskich drogach co roku przy okazji świąt, czy też długich weekendów ten proceder jest nagminny, choć kary za jazdę pod wpływem alkoholu są coraz bardziej dotkliwe.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Wysokość kary jaką otrzymamy za jazdę pod wpływem alkoholu jest bardzo zróżnicowana i zależy zarówno od poziomu alkoholu we krwi, jak i niebezpieczeństwa jakie stworzymy na drodze.

Jazda po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy pod kodeks wykroczeń, a dokładnie mówiąc art. 87, czyli prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu we krwi podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni (ta kara jest bardzo rzadko stosowana), mandatu w wysokości od 50 do 5000 złotych lub też utracie uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli alkomat wykaże w wydychanym przez nas powietrzu stężenie alkoholu większe niż 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny w którym przewidziana jest o wiele wyższa kara niż w przypadku kodeksu wykroczeń.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu grozi nam:

  • grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad mln złotych
  • utrata prawo jazdy na okres od roku do 10 lat lub w skrajnych przypadkach wypadku z ofiarami nawet dożywotnio
  • kara więzienia do 2 lat (jeśli byliśmy już karani za podobne przestępstwo może grozić nam od 5 do nawet 10 lat więzienia).
  • Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych – określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł). Jej wysokość ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy.

Oprócz kary sądowej dodatkową karą dla osoby powodującej wypadek pod wpływem alkoholu jest fakt że musi ona samodzielnie pokryć szkody, ponieważ w takim przypadku ubezpieczyciel nie uznaje szkód w ramach polisy AC.

Innym elementem, który powinien przemówić do wyobraźni kierowców, którzy chcą prowadzić na podwójnym gazie jest fakt że w przypadku trwałego utraty zdrowia przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania, co wymagać będzie od sprawcy zatrudnienie adwokata, który poprowadzi sprawę, a w przypadku przegranej również pokrycia kosztów sądowych. Adwokat, w takim przypadku może pomóc nam w zmniejszeniu kary, lecz nie jej uniknięciu, ponieważ przepisy dotyczące pijanych kierowców stają się coraz bardziej restrykcyjne, a sędziowie i prokuratorzy coraz bardziej bezwzględnie wymierzają kary za to przestępstwo.

Jak widać w przypadku popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości konsekwencje mogą być naprawdę poważne, dlatego lepiej nie wsiadać po spożyciu alkoholu za kółko, oszczędzi to nie tylko nasze zdrowie, ale możliwe że i zdrowie i życie innych.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Odwiedź stronę adwokat:
http://www.kancelariaplock.pl

Jedno przemyślenie na temat “Kodeks karny – Konsekwencje jazdy po alkoholu

  1. ~Marylka Antosiuk

    U mnie – na nieszczęście w rodzinie był wypadek… kierujący seatem z naprzeciwka był pijany i zderzył się z naszym pojazdem.. coś strasznego… no i co w takiej sytacji.. zadzwoniłam potem do Krystyny Klity, poprosiłam o pomoc, bo tata złamał nogę i trzebabyło się procesować z Panem, który był nietrzeźwy w trakcie jazdy.. Jak tak można… ludzie…. przecież można zrobić i sobie i innym krzywdę. Te kary powinny być wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>