Legalna samoobrona, czyli obrona konieczna według Kodeksu Karnego – porady prawne

Obrona konieczna - porady prawne
Standardowy

Chyba każdy z nas choć raz w życiu miał sytuację, kiedy to jego lub zdrowie jego bliskich było zagrożone przez atak obcej osoby. Niewielu osób w takiej sytuacji zdaje sobie sprawę, że granica między samoobroną, czy obroną konieczną, a przestępstwem jest bardzo cienka. Dlatego odpierając atak, warto pamiętać, że według Kodeksu Karnego obrona konieczna zdefiniowana jest w Art 25:

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

§ 4. Osoba, która w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, chroniąc bezpieczeństwo lub porządek publiczny, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

§ 5. Przepisu § 4 nie stosuje się, jeżeli czyn sprawcy zamachu skierowany przeciwko osobie odpierającej zamach godzi wyłącznie w cześć lub godność tej osoby.

Obrona konieczna – porady prawne

Powyższy artykuł na pierwszy rzut oka zezwala na stosowanie obrony koniecznej w przypadku ochrony cudzego dobra, bezpieczeństwa lub porządku publicznego, jednak jednocześnie zostawia furtkę dla osoby, która nas zaatakuje, aby pozwać nas o przekroczenie obrony koniecznej. Furtka ta znajduje się w paragrafie drugim, który mówi o niewspółmiernych środkach obrony koniecznej użytych w stosunku do sprawcy. Oczywiście mamy zapis że sąd może zastosować złagodzenie kary lub też odstąpić od jej wymierzenia, jednak interpretacja pozostaje wyłącznie w kwestii sędziego.

Ratunkiem dla osoby pokrzywdzonej, która w wyniku strachu lub wzburzenia zaatakuje sprawcę dokonują uszczerbku na jego zdrowiu jest paragraf trzeci, który mówi o tym że taka osoba nie podlega karz, jednak i ta kwestia może zostać podważona przez dobrego prawnika, który może dążyć do udowodnienia że działaliśmy przemyślanie bez strachu i wzburzenia, a nasze działa nie były wynikiem emocji jednak dokładnego, przemyślanego planu.

Interpretacja zdarzenia zależna jest oczywiście od jego przebiegu, bo jeśli zamach realnie nie zagrażał nam, lecz godził tylko w naszą godność lub groził wyłącznie w części naszej osobie wówczas paragraf czwarty, który zapewniał nam ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych nie będzie obowiązywał, o czym mówi paragraf piąty. Taki zapis powoduje że również poziom zagrożenia jest dowolnie interpretowany przez sędziego i prawnik napastnika przy odpowiednich dowodach lub świadkach może udowodnić nam przekroczenie obrony koniecznej, przez co z ofiary staniemy się napastnikiem.

Jak widać interpretacja obrony koniecznej nie jest ściśle opisana w polskim prawie, co sprawia że nawet podczas ataku napastnika na nasze zdrowie lub życie musimy starać się użyć środków współmiernych do ataku, co w dużym stresie i wzburzeniu nie zawsze jest możliwe.

W sytuacji, kiedy zostaliśmy pozwani o przekroczenie obrony koniecznej i atak na osobę, która tak naprawdę była napastnikiem, najlepiej zgłosić się o pomoc do prawnika, który dokonując dokładnej analizy zdarzenia udzieli nam odpowiedniej porady prawnej lub będzie reprezentował nas podczas procesu sądowego.

Porady prawne w takich sprawach świadczone są także on-line, czego przykładem jest ta strona:
http://www.kancelariamajewska.pl/porady-prawne-on-line

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>