Okres ochronny przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Ochrona przedemerytalna
Standardowy

Obniżenie wieku emerytalnego przez rządzących sprawiło że do niedawna jeszcze odległa emerytura dla wielu Polaków jest już na wyciągnięcie ręki. Większość z nich z niecierpliwością odlicza ostatnie miesiące w pracy przed przejściem na emeryturę, jednak część ze względu na sędziwy wiek obawia się zwolnienia przed uzyskaniem świadczenia. Czy powinni się obawiać? Kiedy przysługuje im ochrona przedemerytalna?

Ochrona przedemerytalna – komu przysługuje?

Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, które brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Z powyższego przepisu prawa pracy wynika że jeśli mamy 61 lat w przypadku mężczyzn lub 56 lat w przypadku kobiet i jesteśmy zatrudnieni w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony lub nasza umową o pracę na czas określony obowiązuję przez co najmniej 4 lata, to pracodawca nie może jej wypowiedzieć przez osiągnięciem przez nas wieku emerytalnego.

Oczywiście powyższy przepis prawa nie obowiązuje w przypadku kiedy wypowiedzenie otrzymamy jeszcze przed osiągnięciem odpowiedniego wieku ochrony przedemerytalnej, nawet jeśli okres wypowiedzenia upływa w trakcie trwania okresu ochronnego.

Aby uzyskać status ochronny pracownik musi nie tylko ukończyć odpowiedni wiek, ale również posiadać  odpowiedni staż pracy, który uprawnia go do przejścia na emeryturę.

Kiedy ochrona przedemerytalna nie obowiązuje?

W przypadku ochrony przedemerytalnej istnieją jednak sytuacje, w której pracodawca nie musi spełniać zapisów z art. 39 kodeksu pracy. Do grona odstęp od tego artykułu należą między innymi przypadki, w których zakład ogłasza upadłość lub likwidację, a także pracownik już wcześniej pobiera świadczenie emerytalne, a jego praca stanowi dodatkowy dochód. Ochrona przedemerytalna nie przysługuje również w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego z art. 52 kodeksu pracy.

Z powyższych przypadków najbardziej dyskusyjny jest ten, w którym pracodawca ogłasza likwidację, ponieważ nie zawsze likwidacja miejsca pracy jest jednoznaczna z upadłością firmy. Takie przypadki występują choćby w przypadku dużych firm, w których likwidacja jednego z zakładów nie wiąże się z likwidacją spółki prawa handlowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego pracodawca nie będzie mógł w takim przypadku pozbawić pracownika okresu ochronnego i wręczyć mu wypowiedzenie.

Podobna sytuacja będzie również w przypadku przejście zakładu pracy w trybie art. 231 k.p., np. łączenie się zakładów pracy. W takim przypadku również pracodawca nie może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem.

Prawa pracownika podczas okresu przedemerytalnego?

Oprócz pewności zatrudnia pracownik podczas okresu ochronnego może być również pewny wysokości zarobków, które nie mogą być obniżone w okresie przedemerytalnym. W przypadku upadłości zakładu pracownik będący objęty ochroną przedemerytalną może także starać się o świadczenie przedemerytalne. Przysługuje mu ono w momencie ogłoszenia bankructwa pracodawcy, jeśli ukończył w przypadku kobiet 56 lat i posiada 20 lat stażu pracy lub w przypadku mężczyzn 61 lat  i 25 lat stażu pracy.

Jeśli nie jesteś pewien czy przysługuje ci świadczenie przedemerytalne lub czy obejmuje Cię okres ochronny, zapytaj adwokata:
http://www.kancelariaplock.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>