Optymalizacja podatkowa – legalna, czy nie?

Optymalizacja podatkowa
Standardowy

Panama papers, a optymalizacja podatkowa

Po wybuchu największej afery finansowe świata, czyli „Panama papers” coraz więcej osób zadaje pytanie czy tzw. „Optymalizacja podatkowa” jest zgodna z prawem? Czy zakładanie firm w rajach podatkowych zawsze wiąże się z faktem załamania prawa podatkowego? Na to i na inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Co to jest optymalizacja podatkowa?

Zacznijmy od bardziej szczegółowego opisania pojęcia „Optymalizacja podatkowa”. Pojęcie to nie musi wiązać się z uchylanie się od płacenia podatków w danym kraju, a może służyć jedynie unikaniu płacenia podatku. Czy różni się unikanie, od uchylania płacenia podatku? A tym, że w przypadku unikania działamy legalnie w ramach obowiązujących przepisów, stosując je w ten sposób, aby ograniczać daniny na rzecz Państwa, zwiększając przy tym zyski firmy. Oczywiście tego typu zabiegom, które można również nazwać optymalizacją podatkową sprzyja nie jasne i bardzo rozbudowane prawo podatkowe, takie właśnie jak obowiązuje w Polsce. Ze względu na kruczki prawne zawarte w Polskim prawie podatkowym, co roku kilkanaście miliardów złotych jest transferowana zagranicę, bez odprowadzenia podatku.

Podsumowując, optymalizacja podatkowa to wykorzystywanie luk w przepisach prawa podatkowego, które ułatwia unikanie płacenia podatków w dany kraju poprzez zawieranie licznych transakcji oraz umów.

Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?

Optymalizacja podatkowa w większości przypadków jest legalnym działaniem, które może być stosowane zarówno przez polskie jak i zagraniczne firmy. W polskim prawie podatkowym nie ma pojęcia oraz klauzuli obejścia prawa podatkowego, a więc wszystkie działania, które są legalne, a ograniczają kwoty odprowadzane w ramach podatku do budżetu państwa są dozwolone, w tym też optymalizacja podatkowa.

Dodatkowo w Polski prawie podatkowym brakuje również przepisów, które zobowiązywałyby podatników do ponoszenia  ponoszenia możliwie jak największych obciążeń podatkowych w danej sytuacji, co jest jednoznaczne z możliwością stosowania optymalizacji podatkowej.

Jednak czy firmy i osoby, które brały czynny udział w aferze „Panama papers” również korzystały z optymalizacji podatkowej? Zdecydowanie NIE. Panama jako raj podatkowy, czyli miejsce, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest zwolnione z jakichkolwiek podatków nie jest miejscem polecanym przez prawników i doradców finansowych finansowych. Główną przyczyną tego faktu, jest brak umowy między Panamą, a Polską dotyczącej wymiany informacji finansowych, co w przypadku inwestowania w tym miejscu rodzi podejrzenia ukrywania dochodów i nie ma nic związanego z optymalizacją podatkową.

Jeśli nie wiemy, czy prowadzona przez nas optymalizacja podatkowa jest zgodna z prawem i czy nie jest ona zbyt agresywna, możemy udać się o pomoc do radcy prawnego lub prawnika, wyspecjalizowanego w prawie podatkowym. Taki prawnik, doradzi nam jakie luki w przepisach prawa podatkowego zastosować w przypadku naszego profilu działalności, tak aby optymalizacja podatkowa nie zaczęła wykraczać poza przepisy polskiego prawa podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>